top of page

Věděli jste, že ... ? 

...kytarové akordy nejsou tím nejlepším, s čím se dá začít na kytaru? Vlastně je to jedna z nejhorších možných věcí, kterou se můžeme začít učit.

Věděli jste také, že 72% všech začátečníků skončí s hraním na kytaru během prvních šesti měsíců právě proto, že se začali učit akordy, které jim nejdou a to je otráví v dalším pokračování?

 

I přesto se v tomto stádiu spousta lidí učí základní akordy, které ovšem vyžadují pokročilou koordinaci obou rukou a přechytávání všech prstů na různá místa hmatníku. Část kytaristů se s tím s obtížemi popere, ale drtivá většina bohužel nikoliv. 

 

                                                                                       

Hraní akordů patří neodmyslitelně ke hře na kytaru. Myslím, že snad není kytaristy, který by je nechtěl umět, ať už chce hrát jakýkoliv styl. Spousta lidí, kteří chtějí mít kytaru jen jako koníček, ale dělá tu chybu, že si hned na začátku řeknou "mě bude stačit, když se naučím pár akordů a zahraju si pár svých oblíbených písniček". 

 

Začátky na kytaru bývají krušné, pokud jste si tím prošli, tak víte, že bývá problém vůbec pohnout prsty tak, jak potřebuji, tj. dát jeden prst na jeden konkrétní pražec. Každý prst si dělá, co chce a do toho není pravá ruka schopná trefit správnou strunu. Pokud se Vám to děje, není chyba na Vaší straně. Je to úplně přirozené a každý si tím musel projít.

Naučit se prstoklad akordu podle obrázku, který najdeme na internetu  nebo ve zpěvníku, to zvládne kde kdo. Problém ale nastává, když akordy musím plynule mezi sebou střídat. Naučit se dobře střídat dva nebo více akordů vyžaduje u začátečníka spíše měsíce než týdny cvičení. Je úplně normální, že začínající kytarista začne trénovat střídání dvou či více akordů a po měsíci tam nějaký posun asi je, ale pořád to není ono. Právě to spoustu lidí odradí a řeknou si, že hraní na kytaru asi není pro ně.

Právě tomuto se u svých studentů snažím předejít a stejně tak bych se tomu rád vyvaroval ve Vašem případě. Jak? Předně je v prvních týdnech potřeba nejdříve obě ruce náležitě rozcvičit, rozhýbat prsty a připravit je na pohyby, které je čekají. Už během této přípravné fáze se můžeme začít učit ale také spoustu dalších věcí, které budeme pro hraní písniček potřebovat.

Pokud budete mít zájem, rád se s Vámi setkám na nezávazné úvodní hodině, na které s tímto procesem můžeme začít, poté krok za krokem pokračovat a úspěšně ho zvládnout tak jako jsem to udělal již s desítkami studentů v minulosti.

 

Pokud na kytaru začínáte, může to být přesně Váš případ. Nejdou Vám akordy, protože nejdřív potřebujete cvičit něco jiného.

 Pokud už hrajete nějakou dobu a máte akordy zvládnuté, neznamená to, že se Vás to netýká. Můžete se potýkat s podobným problémem, jen na jiné úrovni. Sice Vás netrápí akordy, ale zřejmě něco jiného a jedním z problémů může být, že cvičíte něco, co není na Vaší úrovni vhodné.

V obou případech Vám nabízím možnost úvodní nezávazné hodiny zdarma, kde společně přijdeme na to, co je v současnosti Vaší největší překážkou a řeknu Vám řešení, jak ji překonat a co přesně cvičit.

bottom of page