Jak cvičit potichu | Škola Kytary
top of page

Víš, že můžeš hrát na elektrickou kytaru, aniž bys rušil sousedy nebo kohokoliv doma?

Již několikrát jsem se setkal s tím, že by se člověk moc rád naučil hrát na kytaru, ale odradí ho představa, jak by si stěžovali sousedé na hluk nebo jak by to vadilo drahé polovičce či dětem. Jelikož tento fakt odradil mnoho lidí od toho, aby se pak kytaře věnovali, inspirovalo mě to k sepsání tohoto krátkého článku. Pravdou totiž je, že dnes máme mnoho možností, jak cvičit doma tak, aby to nikoho nerušilo, a abychom se přitom plnohodnotně slyšeli. Mnoho zejména začínajících kytaristů o těchto možnostech bohužel neví. 

Doby, kdy byla k elektrické kytaře zapotřebí bedna a zesilovač přes půl obýváku, jsou dnes dávno pryč. Výroba kytarových aparátů jde již dlouhou dobu směrem k praktičnosti a šetření prostoru, takže je naprosto běžné používání malých komb (tj.zesilovač a bedna v jednom). Doma tedy nezaberou tolik místa. Pořád jsou ale schopná udělat pořádný hluk. 

Pokud tedy na kytaru začínáš a nechceš rušit své okolí, první variantou je si při výběru aparátu (komba) na domácí cvičení dávat pozor, aby byl jeho součástí výstup na sluchátka. V dnešní době už je to automatické u mnoha výrobců, ale nikoliv u všech. Pokud má takové kombo sluchátkový výstup, znamená to, že si do něj můžu zapojit sluchátka a výsledný zvuk tak slyším jen já a nikdo jiný.

Existují i jiné varianty. Osobně doporučuji sluchátkové minizesilovače. Jejich velkou výhodou je velikost, jsou malé a lehké, vlezou se do ruky, do kapsy, do batohu, takže je možné si je vzít s sebou kamkoliv na cesty. Rozhodně jsou velice příznivé v poměru cena/výkon. Tyto minizesilovače se dnes výrábí v mnoha variantách, které se zvukově liší. Zvukově sice nedosahují kvalit aparátů za desítky tisíc korun, ale na to, že jeden takový minizesilovač vychází cenově zpravidla kolem 1000Kč, hrají velice slušně. 

Minizesilovač stačí zapojit do kytary (není potřeba ani kabel), dát si do něj sluchátka a člověk s ním může cvičit, kde se mu zachce. Pokud si někdo bere kytaru třeba na dovolenou, pak je takový minizesilovač vítaným pomocníkem. 

Dnes jsou tyto sluchátkové minizesilovače k dostání v každých dobrých hudebninách. Pro ukázku přikládám odkaz s bližší specifikací, na kterém je možné si je objednat online:

Varianta pro kytaru

Varianta pro baskytaru

Jsi úplný kytarový začátečník a chceš se rychle naučit improvizovat? Bude Tě zajímat článek "Improvizace pro úplné začátečníky aneb Jak začít improvizovat, když jsem právě začal na kytaru a neznám žádnou teorii"

bottom of page